Cena MAP – co to takiego?

Zarządzanie cenami coraz istotniejsze dla przedsiębiorców

Coraz większa liczba firm przywiązuje dużą wagę do zarządzania cenami MAP. Skrót MAP pochodzi z języka z angielskiego – Minimum Advertised Price – oznacza minimalną cenę reklamowaną. Przedsiębiorstwa kładą też nacisk na MSRP (z angielskiego Manufacturer’s Suggested Reatil Price, czyli sugerowana cena detaliczna ustalona przez producenta danego produktu). Eksperci przeprowadzili badania, których wyniki pokazują, że typowa firma, która posiada wielu dystrybutorów internetowych, doświadcza zjawiska naruszeń cen nawet w przypadku aż 23% całego sprzedawanego przez siebie asortymentu.

Cena MAP – definicja pojęcia

Przede wszystkim należy zauważyć, że zjawisko stosowania map można zauważyć wyłącznie w Stanach Zjednoczonych. MAP to cena najniższa, która jest zapisana w umowie z producentem. Dzięki temu wskaźnikowi można sprzedawać produkt bez ryzyka, że umowa zostanie wypowiedziana. MAP jest zatem polityką, dzięki której producent jasno określa poziomy cen reklamowych, które powinni stosować dystrybutorzy oraz pośrednicy sprzedaży.

Zalecenia Federalnej Komisji Handlu

Federalna Komisja Handlu wskazuje, że producentowi przysługuje prawo do zaprzestania współpracy ze sprzedawcą detalicznym, który nie stosuje się do zasad dotyczących określonego poziomu cen. Należy jednak wspomnieć o tym, że MAP nie ustala właściwej ceny produktu, który sprzedaje dany kanał. Dzięki cenie MAP nie jest możliwe schodzenie przez pośredników poniżej określonej ceny. Dzięki temu nie dochodzi do zjawiska, w którym produkty byłyby sprzedawane w rażąco niskich cenach.

Więcej informacji na https://dealavo.com/pl/2019/03/07/przewodnik-po-cenach-map-vs-msrp/

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*