Monitor cen, czyli skuteczne narzędzie do analizy konkurencji

W świecie biznesu bardzo szybko odchodzi się ostatnio od zasady „1 grosz taniej”, która rządziła rynkiem sprzedażowym przez ostatnie lata. Powód? Zasada przestała działać wśród ogromu konkurujących ze sobą firm, które walczą nie tylko cennikami, ale również jakością produktów, poziomem obsługi, dostępnością, zasięgiem i sprzedażą mobilną czyli w internecie.

Monitor cen – trzymanie ręki na pulsie

Dlatego nowocześni przedsiębiorcy świadomi zmieniających się trendów e-commerce decydują się na coraz szersze działania związane z analizą działań swojej konkurencji. W tym celu wykorzystują albo monitor cen, który jest niczym innym jak programem, aplikacją lub zdalnym dostępem do aktualnych danych cenowych z różnych branż handlowo-usługowych. Dane przetwarzane są w oparciu o bieżące informacje i cenniki pozyskiwanie z ogólnodostępnych źródeł a niekiedy również przesyłanych przez same firmy sprzedażowe, dlatego ich rzetelność i wysoka jakość nie pozostawia żadnych wątpliwości.

Szybkie reagowanie

Dostęp do takich narzędzi jak monitor cen to praktycznie gwarancja tego, że przedsiębiorca będzie mógł zareagować we właściwym czasie i we właściwy sposób na to, co się dzieje na rynku. Przykładowo, jeśli jego strategiczny konkurent lokalny zmniejszy cenę na produkt A, przedsiębiorca może zrobić to samo lub zdecydować się na inne działanie, chociażby obniżenie ceny produktu B, który może skusić klientów. Ci zaś przychodząc do jego sklepu mogą od razu kupić produkt A, chociaż ma cenę nieznacznie wyższą niż u konkurencji. Zasada działania jest prosta i wykorzystywana przez marketingowców wszystkich branż i to niezależnie od wielkości firmy.

Przydatność bieżącej analizy

W monitoringu cen ogromną rolę odgrywa aktualność danych. W niektórych przypadkach ważne są dane archiwalne, na przykład by porównać ceny sprzed roku czy kilku miesięcy, ale w ogromnej większości przypadków przedsiębiorcy korzystają z informacji bieżących. Dlatego poszukując odpowiedniego narzędzia czy programu, w którym będą mogli sprawdzać dane cenowe swoich konkurentów, kierują się właśnie obowiązkowym oferowaniem danych w czasie rzeczywistym. Nic więc dziwnego, że niektóre narzędzia przetwarzają więc informacje nawet w ciągu godziny od zmiany cennika! To nie tylko ukłon w stronę klientów korzystających z takich aplikacji, ale również współczesne wymagania rynkowe. Żadnemu przedsiębiorcy nie są potrzebne nieaktualne dane, ale informacje dosłownie z ostatniej chwili, do których mogą się odnieść i na których budują swoją strategię sprzedażową.

Źródło informacji: https://dealavo.com/pl