Monitoring cen – bieżąca sytuacja

Monitoring cen, jakie oferuje swym klientom konkurencja, w dzisiejszych czasach jest standardem w branży e-commerce. Tego rodzaju rozwiązanie wykorzystują już przede wszystkim sklepy internetowe dużej i średniej wielkości oraz powiększająca się z roku na rok liczba producentów i marek, którzy chcą kontrolować jak wygląda cena danego produktu w innych sklepach internetowych, by móc na bieżąco monitorować oferowane ceny.

Sklepy internetowe

Monitoring cen w przypadku internetowych sprzedawców pozwala w sposób bardzo szybki, „na bieżąco” reagować na zmiany, jakie zachodzą u konkurencji. Gdzie często dochodzi do obniżania cen o na przykład jeden grosz, co skutkuje osiągnięciem przez dane przedsiębiorstwo uzyskaniem pozycji lidera cenowego na określony produkt. Skutek tego jest następujący: w automatyczny sposób nasza sprzedaż rośnie w znaczący sposób przy jednoczesnym bardzo małym spadku marży.

Bardzo często ma w branży e-commerce miejsce sytuacja, w której przedsiębiorcy w żaden sposób nie odnoszą się do całego rynku i decydują się na sprzedawanie danych towarów w cenach o nawet kilka bądź kilkadziesiąt procent niższych niż kolejny w kolejności sklep internetowy. W takiej sytuacji taki sklep traci bardzo wiele ze swojej marży. W tego rodzaju przypadkach narzędzie pozwalające na monitorowanie cen konkurencyjnych jest rzeczą, którą bezwzględnie należy posiadać.

Gdzie sprawdza się analiza cen?

Analiza cen sprawdza się przede wszystkim w tych obszarach, gdzie mamy do czynienia z produktami standaryzowanymi, łatwymi do porównania. Monitoring cen konkurencji najpopularniejszy jest w przypadku aptek internetowych. Potwierdzają to liczby opinii w porównywarkach cenowych. Przyczyna tego rodzaju sytuacji jest zarówno specyficzna jak i oczywista. Bezpośredni wpływ ma na to fakt, że w polskim prawie zakazane jest reklamowanie aptek, dlatego też muszą one toczyć walkę w porównywarkach cenowych.

Działanie monitoringu cen konkurencji

Najbardziej popularnym narzędziem służącym do tego rodzaju monitoringu jest „web crawler” – robot internetowy, chodzący po sklepie internetowym naszego konkurenta i zbierający wszystkie potrzebne nam dane o produktach, jakie posiada w swojej bazie. Robot odpowiedzialny jest za sprawdzenie i pobranie następujących danych: dostępność produktu, aktualna cena produktu, data ważności produktu, informacje o promocjach. Tego rodzaju narzędzia można stosować w wielu rodzajach sklepów internetowych, również tych najpopularniejszych.

Możliwości do przeprowadzania monitoringu cen konkurencji jest naprawdę bardzo wiele. Wszystko w tym przypadku uzależnione jest od jednej kwestii. Mowa tu mianowicie o tym, jakie techniczne rozwiązania posiada konkretne, wybrane przez nas do tego rodzaju operacji narzędzie. Istotnym czynnikiem jest również kwestia, na ile możliwe jest przeskanowanie określonej strony. Obecnie coraz częściej zdarza się, że sklepy internetowe dwoją się i troją, by zablokować skanujące roboty, które zbierają informacje na temat cen.

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*