Profesjonalny program CAD

Czy zamiennik AutoCAD może stanowić jednocześnie profesjonalny program CAD? To zależy. Jeżeli weźmiemy pod uwagę np. IRONCAD, który posiada ogromne możliwości i jest wyposażony w rozmaite narzędzia, ale zestawimy go np. z AutoCAD Mechanical to ktoś może określić go jako zamiennik. Czy nie jest to jednak krzywdzące?

Sformułowanie zamiennik AutoCAD jest bardzo częste i nie obejmuje tylko działu o nazwie projektowanie w 3D. Taką samą nazwę używa się do rozwiązań CAD 2D. Nie koniecznie musi oznaczać to, że alternatywa dla producenta Autodesk jest czymś gorszym.

„Zamiennik AutoCAD” może mieć wydźwięk pejoratywny, ale ma swoje inne uzasadnienie. Pierwszy profesjonalny program CAD, to oczywiście AutoCAD. Ma on najdłuższą historię i cieszy się ogromną popularnością. Wszystkie kolejne produkty będące wariacjami flagowca niosą się na fali jego sławy. Nic w tym dziwnego, Autodesk na zawsze pozostanie pionierem w branży.

Analizując jednak projektowanie w 3D możemy dostrzec, że są także inne narzędzia, które nie są gorsza, a niektórzy nawet pokusiliby się o opinie, że są lepsze. Dlatego pamiętajmy, że profesjonalny program CAD z łatką zamiennik AutoCAD nie oznacza rozwiązania gorszego, tylko spełnia podobną funkcję.

Jest to sytuacja znana nie tylko z branży projektowej. Bardzo często, jeżeli coś jest pierwsze, to zapada najgłębiej w pamięci konsumentów. Nie ma w tym nic złego, wszelkie innowacje i swoiste rozwiązania zazwyczaj są korzystne dla użytkowników, dlatego są przez nich doceniane. Nie oznacza to jednak od razu, że podobne rozwiązania, które powstały później są mniej wartościowe.

Wspomniany na początku IRONCAD posiada wiele funkcji, których próżno szukać w innych narzędziach tego typu. Jeżeli chodzi o projektowanie w 3D, pod wieloma względami można uważać go za pioniera. Nie oznacza to jednak, że inne niż AutoCAD Mechanical, czy IRONCAD programy nie znajdą swoich zwolenników. To konsumenci sami podejmują decyzję, z jakim program chcą pracować. Jedno jest jednak pewne – warto testy zacząć od najbardziej znanych produktów, aby to do nich móc porównać kolejne.

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*